Mikroçip Uygulaması

Türkiye’de mevcut sahipli pet hayvanlarını kayıt altına almak, onlara kalıcı bir kimlik kazandırmak, kaybolma ve çalınmalara karşı korumak amacı ile kullanılan bir yöntemdir.

Bünyesinde bir kod numarası barındıran mikroçipler pet hayvanının deri altına özel enjektörü ile yerleştirilir. Mikroçipin barındırdığı kimlik no ’su bir veri tabanına kaydedilir ve evcil hayvan ile ilgili bilgiler bu veri tabanına girilir. Özel mikroçip okuyucularla hayvana temas olmadan kimliği tespit edilmekte ve tüm bilgilerine ulaşılmaktadır.

ISO-11784-11785 standartlarında üretilen, nontoksik ve biyo-uyumlu mikroçipler bir aşı uygulaması gibi kısa bir süreçte uygulanabilir. Uygulandığı pet hayvanının deri altı bağ dokusu ile kısa sürede kaynaşarak hayvana hayatı boyunca hiçbir rahatsızlık vermez.

Ayrıca 3 Temmuz 2004 tarihinden itibaren AB ülkelerine girişte mikroçip taşımayan evcil hayvan girişine de izin verilmediğini unutmamak gerekir.

Kliniğimiz VETKİMLİK Türkiye Evcil Hayvan Kimlik Kayıt Sistemine üyedir.

Böylece aynı insanlardaki nüfus bilgileri gibi pet hayvanınızın adı, yaşı, cinsi, ırkı gibi bilgilerin yanında; Hayvan sahibinin adı, adresi ve telefonu da bu kimlik numarası altında kayıtlı tutulmaktadır.

Mikroçip uygulaması