BİZİ TAKİP EDİN

facebook   google

İLAN PANOSU

Periyodik Check-up Kliniğimizde!

checkup  

Şark Çıbanı İlk Kez Aliağa’da Kliniğimizce Tespit Edildi

Şark Çıbanı, Leishmania tropica adı verilen asalağın insan ve köpek derisinde bazı kan hücrelerinin içinde parazitlenmesiyle ortaya çıkan ve uzun bir süre sonra nebde izi bırakan bir hastalıktır. 

İnsanda şark çıbanının görünümü

Köpeklerde ve nadiren insanlarda hastalık sadece deride değil; dalak, karaciğer, lenf yumruları, kemik iliği ve bağırsaklar gibi iç organlarda tahribat yaparak; kronik kilo kaybı, iştahsızlık, lenf yumrularında şişme, kaslarda zayıflık, aralıklı ateş, uyuşukluk, karaciğer ve dalakta büyüme, pıhtılaşma bozukluklarına bağlı burun kanamaları gibi belirtilere neden olabilir. Hastalık köpeklerde ağır seyirlidir ve ölümcül olabilir. 

Köpekte Leishmaniasis

Bu hastalık kemirgenlerde, köpeklerde ve insanlarda barınır. Dolayısıyla bulaşma kaynağı bu canlılardır. Bazı tatarcık türleri Leishmania asalağını taşıyan insan, köpek ya da kemirgenlerin kanını emerek bu etkeni bulaştırırlar. Köpeklerden insanlara hastalığın bulaşabiliyor olması, toplum sağlığı açısından konunun önemini arttırmaktadır. 

2011-2012 yılları arasında Y. Foça ve çevresinde 6 köpek hastamızda Şark Çıbanı tespit edilmiş olup 27.11.2012 tarihi itibariyle ise Aliağa sınırları içinde ilk kez hastalık kliniğimizce tespit edilerek tedavisine başlanmıştır. Hastalığın halk arasında ve köpeklerde daha fazla yayılımının önüne geçmek için hastalığı bulaştırmaktan sorumlu Tatarcık Sineğini köpeklerden uzak tutan, özel ilaç emdirilmiş tasmaların kullanımı önem kazanmaktadır. Konu ile ilgili olarak daha fazla bilgi için kliniğimize bekliyoruz. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere…

onur-ilaclama

Her türlü kemirgen ve haşere problemlerinizin çözümü için
ONUR İLAÇLAMA
ile hizmetinizdeyiz.
0 232 616 56 66
0 532 424 38 98
0 530 200 57 37